
The Legend of Nian
kínai reklámfilm, 2016
tartam: 9 perc
Szereplők:
Li Yi Feng
Yang Yang
Zhang Yi Xing "Lay" (EXO-M)
Ismertető:
A filmben Nianról lesz szó, és egész diszkréten a reklámozott üdítőről.
A cselekmény jobb megértése érdekében egy kis ismeretanyag:
A hagyományos kínai naptár a Föld Nap körüli keringése és a Holdciklusok alapján készült.
Az új év kezdetét (holdújév vagy tavaszünnep) bonyolult számításokkal határozzák meg, de az esetek többségére igaz, hogy a holdújév az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez azt jelenti, hogy mindig január 21. és február 21. közé esik. A gyakorlatban a kínaiak a hivatalos naptárakból tudják meg, hogy az adott évben mikor tartják legnagyobb ünnepüket.
Ez az ünnep leginkább a mi karácsonyunkhoz hasonlít, mert itt is a családra helyeződik a hangsúly. A család valamennyi tagja egybegyűlik, még a távolban élők is eljönnek. Együtt búcsúztatják az óévet, köszöntik az új évet, és a közelgő tavaszt. Ezen felül ajándékokkal is kedveskednek egymásnak.
Most lássuk a legendát!
Több történetet is feljegyeztek a holdújév eredetével kapcsolatban. Az egyik szerint az ókorban egy igen kegyetlen Nian (年 – nián = év) nevű szörnyeteg minden évben, az év utolsó napján házról házra járva megevett minden embert, akit ért. De egyszer egy faluban találkozott két fiúval, akik abban versenyeztek, hogy melyikük tudja hangosabban pattogtatni az ostorát. Niant a hangos csattanások megijesztették, így elmenekült. A következő faluban egy parasztház előtt piros ruha száradt. A fenevad erről sem tudta, hogy micsoda, ezért ismét kereket oldott. A harmadik falu olyan fényesen volt kivilágítva, hogy az szinte megvakította a bestiát. Niannak itt sem volt maradása.
Az emberek most már tudták, hogy az őket tizedelő szörnyeteg fél a zajtól, a piros színtől és az erős fénytől. Most már meg tudták védeni magukat. Az év utolsó napján petárdát robbantottak, lampionokat gyújtottak és piros színű feliratokkal díszítették házaik kapuját.
Ezt minden évben megismételték, így szokássá vált. Később a szokásból ünnep lett, amely mindmáig fennmaradt.
Fordította: Ulbi
Film+Felirat: